Moti në Prishtinë: ℃  (℃ max, ℃ min)

Wikileaks publikon aferėn e aeroportit tė Prishtinės

Nė 1,7 milionė dokumentet e reja tė publikuara nė “Wikielaks” mund tė gjesh edhe dokumente tė reja mbi Kosovėn, transmeton portali zvicerano-kosovarė, pc-netz. Njė nga kėto dokumente ėshtė dokumenti mbi parregullsinė e tenderit tė Aeroportit tė Prishtinės.

08 Prill 2013 - 15:25

Portali i njohur Wikileaks ditën e djeshme ka publikuar edhe 1,7 milionë dokumente sekrete të Ministrisë së Punëve të Jashtme amerikane dhe partnerëve të sajë.

Si një risi pranë këtij portali është sjellë filtrimi i makinave kërkuese për të mundësuar lexuesve të gjejnë dokumentet në një formë më precize.

Në këto dokumentacione si tema kryesore janë lufta në Irak dhe Afganistan por se këtu mund të gjesh edhe informacione tjera nga e tërë bota. Wikileaks informon se të gjitha dokumentet janë vendosur në server në formatin “PDF” por që sistemi i serverit mund të përkthej ato në format “TXT“, gjë që lehtëson trafikun dhe leximin e këtyre dokumenteve, transmeton IndeksOnline.

Komentet

Nuk ka asnjë koment

 

Komento

Ndalohen fyerjet dhe pėrdorimi i gjuhės ofenduese. Prishtina.com mban tė drejtėn e publikimit ose jo tė njė komenti tė caktuar. Pėrmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qėndrim editorial tė redaksisė sė portalit Prishtina.com

Ju faleminderit pėr mirėkuptimin!!