Moti në Prishtinë: ℃  (℃ max, ℃ min)

Facebook ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e adoleshentėve

Sipas njė studimi tė bėrė sė fundi, Facebook bėn qė adoleshentėt tė konsumojnė mė shumė alkoolin dhe duhanin. Kjo pėr shkak se ata shohin fotografitė e miqve tyre duke konsumuar alkoolin dhe duhanin, gjė qė i shtyn tė bėjnė tė njėjtėn gjė

04 Shtator 2013 - 09:33

Mjeku Thomas Valente ka treguar se studimi i tyre sugjeron se adoleshentët mund të ndikohen shumë lehtë nga miqtë e tyre. Sipas tij, ky është studimi i parë i cili ndihmon që të kuptojmë ndikimin që rrjetet sociale kanë tek adoleshentët, duke u përqendruar tek përdorimi i alkoolit dhe duhanit. Studimi është përqendruar më shumë tek përdorimi i rrjetiteve sociale, konsumimi i alkoolit dhe duhanit nga adoleshentët.

Njëri nga shkaktarët kryesorë të përdorimit të alkoolit dhe duhanit ishte pikërisht ekspozimi i fotografive të shumta të miqve që ata kanë në Facebook, ku ata shihen duke përdorur alkoolin dhe duhanin.

Andaj ky studim sugjeron se adoleshentët ndikon shumë nga miqtë e trye të afërt në rrjetet sociale. Sipas shkencëtarëve kjo është një e dhënë e rëndësisshme duke pasur parasysh faktin se 95 përqind e 12 deri në 17 vjeçarëve në SHBA-ës, kanë çasje në internet çdo ditë, dhe 80 përqind e tyre e përdorin rrjetin social për të komunikuar./Prishtina.com/

Komentet

Nuk ka asnjë koment

 

Komento

Ndalohen fyerjet dhe pėrdorimi i gjuhės ofenduese. Prishtina.com mban tė drejtėn e publikimit ose jo tė njė komenti tė caktuar. Pėrmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qėndrim editorial tė redaksisė sė portalit Prishtina.com

Ju faleminderit pėr mirėkuptimin!!